Урочисте відкриття ювілейного ХV Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка в рамках мистецького заходу «Мистецька академія Шевченко – шлях до перемоги»
12 листопада 2024 року в рамках заходів «Мистецька академія «Шевченко – шлях до перемоги», приурочених до відзначення 210-річчя від дня народження легендарної постаті національної культури, пророка та Великого Кобзаря, який став символом боротьби за незалежність не одного покоління українців, в приміщенні Національного драматичного театру імені Івана Франка відбулося відкриття ХV Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка.
Вітальні слова до учасників конкурсу прозвучали від
Ольги БУДНИК, Радника-уповноваженої Президента України з питань Фонду Президента України з підтримки освіти, науки та спорту:
- «Міжнародний мовно-літературний конкурс учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка генерує код нашої спільної перемоги. Перемоги цінностей і сенсів, які об’єднують усіх учасників в Україні й за кордоном у світлі правди й автентичності почувань, енергій, світла! Усі, хто сьогодні беруть участь у цьому конкурсі, ретранслюють код Шевченка – його понадчасову віру в незнищенність українського духу! Цей конкурс інспірує молодь ставати амбасадорами Шевченкового духу – сили, що завжди жила у вимірі світла й любові, гідності й добра. Перемагайте й зміцнюйте дух української Перемоги кожною надісланою на конкурс роботою!
Тараса КРЕМЕНЯ, Уповноваженого із захисту державної мови:
- «Сьогодні українська мова є чинником національної безпеки. В умовах війни такі конкурси допомагають утвердитися в думці, що українська нація має потужний захист від ворога. Цей конкурс має статус міжнародного, а досвід його проведення показує, що українська мова з часом може стати однією з міжнародних мов, принаймні в Європі. Щороку надходять роботи з багатьох країн світу й вони виявляють покоління лідерів, які є культурними дипломатами й провідниками України в майбутнє. Для мене конкурс імені Тараса Шевченка є свідченням унікального освітнього заходу, який допомагає усвідомити, що Шевченко – це не лише історія боротьби, а це наша зброя в протистоянні з рашистським ворогом, бо слово поета незнищенне у своїй правдивості, у тому духові боротьби, який гуртує наші спільноти в цілісному вимірі протистояння злу».
Євгена НИЩУКА, Генерального директора Національного драматичного театру імені Івана Франка, Голови Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченка, Народного артиста України:
- «Цей конкурс доповнює мистецьку академію, яка проходила в Національному драматичному театрі імені Івана Франка в рамках заходів Офісу Президента України, приурочених до 210-річчя від дня народження Тараса Шевченка. Виставку робіт Івана Марчука, сучасну інтерпретацію «Катерини» Шевченка, круглий тіл «Світовий код Шевченка», у якому брав участь Надзвичайний і Повноважний Посол Великої Британії України Мартін Гарріс, нині доповнює ще один захід – мала Шевченківська премія, тобто Міжнародний мовно-літературний конкурс учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка. Вважаю, що його сила у зміцненні українського духу надзвичайно важлива. Бажаю, щоб у цьогорічному ювілейному п’ятнадцятому конкурсі взяла участь рекордна кількість знавців Шевченка в Україні та за кордоном. Цей конкурс консолідує нас у боротьбі зі спільним ворогом і показує, що наукові, освітні та мистецькі переосмислення й інтерпретації Шевченка закладають основи для побудови нової України, але в силовому полі Шевченка».
Дмитро ДРОЗДОВСЬКИЙ, науковий співробітник Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка Національної академії наук України, кандидат філологічних наук, багаторічний голова журі конкурсу, звертаючись до учасників, наголосив:
- «Міжнародний мовно-літературний конкурс учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка об’єднує нас у Шевченковому слові в Україні й багатьох країнах світу: від Канади до Великої Британії, від Польщі до Японії… Конкурс допомагає віднайти нові сенси: будувати життя відповідно до Шевченкових екзистенціалів справедливості й правдивості, гідності й любові до своєї мови, культури, історії. Це форма освітньої дипломатії, яка утверджує наратив усепереможної України, що сьогодні формує майбутнє усієї планети й протистоїть російському злу, природу й сутність якого добре розумів Тарас Шевченко. Важливо, щоб ми будували майбутнє України і світу в цінностях шевченківської дійсності, де «нема зерна неправди за собою», де утверджуються людина, воля й правда.»
На відкритті конкурсу були присутні постійні меценати – представники благодійного фонду «Чисті серцем», благодійної організації «Українська посмішка», видавництва «Саміт-книга».
Джерело – сайт Міністерства освіти і науки України.