Дискусія про Порядок присвоєння вчених звань

 

Застосування основних критеріїв оцінки науково-педагогічної або наукової діяльності здобувачів вчених звань обговорили 8 листопада 2019 року під час круглого столу Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій. Захід відбувся під головуванням голови підкомітету з питань вищої освіти Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій Юлії Гришиної.

Учасники круглого столу відзначили, що система критеріїв оцінки науково-педагогічної і наукової роботи здобувачів вчених звань потребує суттєвого перегляду із врахуванням динамічного розвитку системи вищої освіти України.

Так, у 2016 році в Україні затверджено новий Порядок присвоєння вчених звань, який визначив жорсткі критерії оцінки науково-педагогічної або наукової діяльності здобувачів вчених звань, пов’язані з наявністю міжнародних публікацій, сертифіката з англійської мови, проходженням закордонного стажування.

Звернення науковців до судових інстанцій, гострі дискусії в засобах масової інформації з цього приводу, листи на адресу Комітету з питань освіти, науки та інновацій і народних депутатів України свідчать про необхідність реформування системи вчених звань, яке має бути спрямоване на зменшення державного регулювання у цій сфері і поступового наближення до кращого світового досвіду.

Головними проблемами нових вимог до здобувачів вчених звань є: недосконала нормативно-правова база з цього питання; суттєві грошові витрати, пов’язані з виконанням зазначених вимог, невідповідність сучасному міжнародному досвіду, єдині вимоги до представників різних наук.

Зазначалося, що після прийняття нового Порядку присвоєння вчених звань кількість професорів та доцентів суттєво зменшилась. Якщо у 2015 році звання професора присвоєно 1119 особам, а звання доцента – 4589 особам, то у 2018 році звання професора отримали лише 440 осіб, а звання доцента присвоєно 1220 особам.

В обговоренні взяли участь перший заступник Міністра освіти і науки України Юрій Полюхович, заступник Міністра освіти і науки України Єгор Стадний, голова Наукового комітету Національної ради України з питань розвитку науки і технологій Олексій Колежук та інші. Від ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти» виступив заступник директора Юрій Сафонов.

У круглому столі взяли участь народні депутати України, представники центральних органів виконавчої влади, наукових установ, закладів вищої освіти, наукових громадських організацій, експерти, представники секретаріату Комітету, ЗМІ. Висловлені учасниками заходу зауваження і пропозиції будуть включені до Рекомендацій круглого столу і розглянуті на черговому засіданні Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій.

Докладніше за посиланням:  http://kno.rada.gov.ua/news/main_news/75402.html

Опитування щодо веб-сайту

[fcb id=’1′ align=’left’][/fcb]

×