Януш Корчак про місію нової школи життя

 

У 2018 році минає 140 років від дня народження Генрика Гольдшмідта, більше відомого світовій освітянській та письменницькій спільноті під псевдонімом Януш Корчак. Це польський педагог-новатор, публіцист, лікар та громадський діяч, чиє життя було також тісно пов‘язано і з Україною, зокрема, містом Київ. З огляду на це, за ініціативи ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти» та Управління  освіти та інноваційного розвитку Печерської районної в місті Києві державної адміністрації спільно з Інститутом проблем виховання НАПН України та  Українським товариством Януша Корчака 22 лютого 2018 року на базі Кловського ліцею №77 м. Київ відбувся  науково-практичний семінар «Януш Корчак про місію нової школи життя». Захід об‘єднав біля сотні освітян, які прибули до відомого навчального закладу із Печерського, Деснянського, Солом’янського та Святошинського районів міста Києва, а також із Київської, Дніпропетровської, Одеської, Черкаської та  Харківської областей.

На початку семінару учасники  ознайомилися з історією  Кловського ліцею, а також відвідали розташований тут єдиний в Україні музей Януша Корчака «Пам’яті вчителя». Директор навчального закладу Співакова І.Б. поділилася із колегами досвідом  і перспективами реалізації в ліцеї програми інноваційного розвитку. Про  життєвий і творчий подвиг великого педагога розповіла учасникам семінару Петровська С.В., заслужений учитель України, голова Українського товариства Януша Корчака.

Єрмаков І.Г., завідувач сектору ДНУ «Інституту модернізації змісту освіти», кандидат історичних наук, зазначив, що Януш Корчак – предтеча педагогіки і психології життєтворчості, наукова школа якої обґрунтована 25 років тому в закладах  загальної середньої освіти України, а також у процесі прогностичного експерименту із комплексної реабілітації дітей із особливими освітніми потребами у Хортицькому навчально-реабілітаційному багатопрофільному центрі (м. Запоріжжя).

Великий інтерес в учасників семінару викликала презентація книги  «Філософія дитинства Януша Корчака» (К.,2017), видана за ініціативою Українського товариства Януша Корчака та педагогічного колективу Кловського ліцею №77 м. Київ.

Учасники семінару мали чудову нагоду можливість подивитися виставу «Крила» за ідеями Януша Корчака, поставлену художнім керівником закладу Лаукамп Н.С.

 

Довідково

Януш Корчак – це педагог-новатор, автор праць із теорії й практики виховання, зачинатель діяльності на захист прав дитини й повної рівноправності дітей. У сиротинці, де він був директором 30 років, діяв дитячий товариський суд – діти самі розглядали подані ними справи, позивались навіть до своїх вихователів і приймали відповідальні рішення.

Корчак створив перший часопис, що друкував матеріали, що надсилали діти, і був призначений передусім для юних читачів. Педагог був одним із піонерів досліджень у галузі розвитку і психології дитини, а також виховної діагностики.

До України Г.Гольдшміт потрапив у роки Першої світової війни. У Києві працював лікарем у дитячих притулках.

Із трьох будинків, пов‘язаних з перебуванням Корчака в Києві, зберігся лише один – № 47 на вулиці Володимирівській. Тут колись містилась польська гімназія для дівчаток та дитячий садок.

Саме у Києві Генрик познайомився з громадською діячкою Стефанією Вільчинською, з якою згодом створив варшавський сиротинець для єврейських дітей.

Основні принципи виховної системи педагога Корчака викладені в  книзі «Як любити дітей». Загалом його письменницька спадщина становить 24 книги і понад 1400 текстів, що друкувались в різних виданнях.

Загинув Януш Корчак разом зі своїми вихованцями у 1942 році в нацистському таборі смерті  Треблінка.

Опитування щодо веб-сайту

[fcb id=’1′ align=’left’][/fcb]

×