«Демократична школа»: Всеукраїнська конференція за підсумками першого циклу Програми

У Києві відбулася Всеукраїнська конференція за результатами першого циклу Програми «Демократична школа». Її організатори: Європейський Центр Вергеланд у співпраці з Міністерством освіти і науки України та Радою Європи за підтримки Міністерства закордонних справ Норвегії.

Учасники конференції представили демократичні зміни у загальноосвітніх навчальних закладах і поділилися успішними практиками. Зокрема, був презентований збірник матеріалів з розвитку демократичних громадянських компетентностей у 5-9 класах, розроблений на підтримку нових програм навчання та реалізації концепції «Нової української школи». Одне з завдань конференції – підтримка діяльності Мережі шкіл Програми і сприяння налагодженню співпраці між школами та подальшій демократизації через створення та наповнення «Календаря демократичної школи».

У роботі конференції взяли участь представники 32 навчальних закладів із різних областей України, які були учасниками Програми упродовж 2016-2017 років. Вони обговорили і поділились досягненнями роботи, запланували подальші кроки змін і співпраці за допомогою інструменту розвитку, який надала «Демократична школа».

У заключній конференції, окрім учасників і організаторів Програми, взяла участь велика кількість почесних гостей: заступник Міністра освіти і науки Павло Хобзей, заступник Міністра молоді і спорту України Олександр Ярема, головний спеціаліст департаменту загальної середньої та дошкільної освіти МОН Раїса Євтушенко, голова Офісу Ради Європи в Україні Мортен Енберг, керівник Спільної програми Європейського Союзу та Ради Європи Проекту «Підтримка освіти прав людини та демократичного громадянства у країнах Східного партнерства» Оксана Овчарук, посол Королівства Норвегія в Україні Уле Т. Горпестад, координатор проектів посольства Королівства Норвегія в Україні, виконавчий директор Європейського центру імені Вергеланда Ана Перона-Ф`єльдстад, заступник виконавчого директора Європейського Центру Вергеланд Ларс Гудмундсон, а також керівник Програми «Демократична школа» Ірина Сабор, старший тренер Програми «Демократична школа» Мажена Рафальска, національні координатори Програми «Демократична школа» Христина Чушак і Андрій Донець. Кожен із присутніх є справжнім професіоналом у своїй царині та доклав максимум зусиль, щоб заключна конференція допомогла побачити той шлях змін, яким сьогодні йдуть учителі, будуючи Нову українську школу.

Заступник Міністра освіти і науки Павло Хобзей та заступник Міністра молоді та спорту Олександр Ярема докладно розповіли всім присутнім про демократичні реформи у шкільній освіті, які чекають навчальні заклади. Особливо заступник міністра наголосив на значних здобутках і новаторствах закладів на шляху демократизації та побудови Нової української школи.

Посол Королівства Норвегія в Україні Уле Т. Горпестад окреслив шляхи співпраці між Україною і Норвегією для сталих реформ у державі. Виконавчий директор Європейського Центру Вергеланд Ана Перона-Ф`єльдстад у своєму виступі наголосила: «Місія школи у ХХІ столітті – навчитися жити разом у демократичному суспільстві».

Особливою родзинкою конференції став ярмарок успішних практик «Як змінити школу?», де кожен навчальний заклад у творчій формі зміг представити зміни, які відбулись у ньому за півтора роки роботи в Програмі.

Під час роботи у малих групах обговорювалися важливі питання, які постають у роботі навчального закладу: навчання демократії у шкільній програмі та виховній роботі, результативність шкільного самоврядування, демократичний процес прийняття рішень у школі, партнерство з громадою і батьками. Були проведені дискусії у групах на тему «Навчаємось жити в демократичному суспільстві: створення безпечного та демократичного навчального середовища у школі», які дали можливість виробити план взаємодії колективу школи і громади задля реформування освітнього простору.

Учасники першого циклу Програми отримали унікальну можливість апробувати вправи зі збірника «Громадянська відповідальність», який незабаром буде надрукований на допомогу українським вчителям, і отримати практику інтеграції освіти для демократичного громадянства та прав людини до оновлених навчальних програм для 5-9 класів загальноосвітніх навчальних закладів.

На завершення конференції було здійснено планування діяльності мережі шкіл відповідно до Програми, що дало чітке розуміння подальшої місії школи для демократичних перетворень в українській освіті та суспільстві загалом.

Усі загальноосвітні навчальні заклади отримали сертифікати учасників першого циклу і стали випускниками Програми «Демократична школа».

Опитування щодо веб-сайту

[fcb id=’1′ align=’left’][/fcb]

×